Африканския шанс

Африканския шанс

Африканския шанс

Африканския шанс - автор на статията: Alex Danilevskii

На 27 и 28 юли в Санкт-Петербург се проведе Втория Саммит и  Икономически и Хуманитарен форум "Русия-Африка". В северната столица на Русия не само се обсъждаше, но вече се изграждаше нов формат на отношенията с Глобалния Юг.

Днес Африка се счита за един от най-обещаващите региони в света по своя потенциал за развитие. Светът се променя бързо. И дори за краткия период от време, след Първия Саммит и Икономическия форум "Русия — Африка" в Сочи през 2019 година, значението на африканския континент значително нарасна. Пет африкански държави тази година уверено ще влязат в топ 10 на най-бързо развиващите се икономики в света. А ръстът на БВП на Африка надвишава средния за света.

В срещата на върха в Санкт-Петербург участваха делегации от 48(от общо 54 държави от Африка и петте най-големи интеграционни обединения на континента. 27 африкански държави бяха представени на ниво първо и второ лице в държавата.

Един от важните резултати от срещата на върха беше подписването в присъствието на руския президент Владимир Путин на два меморандума с водещите африкански интеграционни обединения. Това е Меморандума за разбирателство между Правителството на Руската Федерация и Междуправителствената организация за развитие (ИГАД) за основите на взаимоотношенията и сътрудничеството и Меморандум за разбирателство между Правителството на Руската федерация и икономическата общност на държавите от Централна Африка (ЕСГЦА) за основите на отношенията и сътрудничеството.

Още в навечерието на събитието, в послание към участниците и гостите на Втория Саммит и Икономическия и хуманитарен форум "Русия — Африка" Владимир Путин посочи не само партньорските намерения на Русия, но и нейната готовност да помогне на страните от африканския континент в преодоляването на основните им проблеми:

"Русия подкрепя стремежа на африканските държави към социално-икономическа стабилност и прогрес. Важно е, че през последните години сътрудничеството ни с Африка достигна ново ниво. Те възнамеряват да продължат да го развиват: да стимулират търговията, инвестициите, да задълбочават сътрудничеството, да работят заедно по такива належащи проблеми като борбата с бедността, обучението на съвременни кадри, осигуряването на продоволствена сигурност, изменението на климата. И разбира се, ще продължим всячески да съдействаме на африканските партньори в укрепването на националния, културния суверенитет, в по-активното участие в решаването на регионални и глобални въпроси".

И още по време на речта си на пленарното заседание на Икономическия и хуманитарен форум президентът на Руската федерация конкретизира в какво се изразява декларираната подкрепа и в какво се състои новото ниво на сътрудничество.

В края на миналата година руско-африканският стокообмен достигна 18 милиарда долара. "Това е един от очевидните резултати от срещата на върха Русия — Африка в Сочи", каза Путин. - Сигурен съм, че заедно можем да увеличим търговията по-радикално в обозримо бъдеще. И между другото, само за първото полугодие на тази година обемът на експортно-вносните операции със страните от Африка нарасна с повече от една трета".

Повече от 50% от руските доставки в Африка са за машини и оборудване, химически продукти, храна.

Президентът добави, че въпреки санкциите срещу руския износ, през 2022 г. търговията с агропродукция между Русия и африканските страни се е увеличила с 10 процента до 6,7 милиарда долара. През първата половина на 2023 г. тя се увеличи с рекордните 60 процента. През 2022 г.Русия е изнесла за Африка 11,5 милиона тона зърно, а само за първите шест месеца на тази година — почти 10 милиона тона.

Руският президент обясни на участниците във Форума какво да очакват след прекратяването на"зърнената сделка". С оглед на прогнозираната рекордна реколта, Руската федерация е готова да замени украинското зърно на търговска основа. А най — нуждаещите се страни - Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, ЦАР, Еритрея — в близко бъдеще Русия обещава да предаде безплатно 25-50 хиляди тона зърно, осигурявайки безплатна доставка до потребителите.

Путин увери, че Русия е готова да съдейства на Африка за въвеждането на съвременни технологии в селското стопанство.

Проблемът с осигуряването на глобалната продоволствена сигурност беше многократно засяган на форума. По-специално на сесията "стабилността на пазара на торове като гаранция за премахване на глада в африканските страни". Както знаете, Русия е световен лидер сред страните износителки на торове. Според старши вицепрезидента на руския експортен център Никита Гусаков руските износители продължават да увеличават доставките на минерални торове. Експертът каза: "руските производители сега предприемат стъпки за преориентиране на продажбите към приятелски пазари, които включват страни от африканския континент (включително Египет, Кения, Нигерия), където се отглеждат чай, кафе, цветя, фъстъци, домати, царевица и други селскостопански продукти".

В резултат на Икономическия и Хуманитарен форум "Русия-Африка", който се проведе паралелно със срещата на върха, бяха подписани 161 споразумения, които не са търговска тайна (включително 146 — с чуждестранни организации и органи на властта). Размерът на споразуменията не беше обявен. Но не е тайна, че повечето от подписаните споразумения са свързани с хуманитарното сътрудничество. 56 споразумения са сключени в областта на международното и междурегионалното сътрудничество, 51 споразумения — в областта на образованието и науката. 10 споразумения попадат в отрасъла на научно-техническото сътрудничество. И толкова — за износ и външноикономическа дейност.

Фактът, че е поставен голям акцент върху областта на образованието и науката, показва динамично преосмисляне на отношенията с Африка. Напоследък Русия внимателно проучва нуждите на африканците и се вслушва в техните искания.

Речта на председателя на Африканския съюз, президента на Съюза на Коморските острови Азали Асумани на пленарната сесия на Икономическия и хуманитарен форум, изрази загриженост, че африканците днес основно изнасят суровини. Но те разбират необходимостта от диверсификация на икономиката си.

Това разбиране на африканците обаче рискува да се натъкне на неразбиране от страна на европейците. Особено тези страни, които са присъствали в Африка през колониалния и неоколониалния период.

Сред водещите световни играчи има много желаещи, например, да разработват и изнасят минерални ресурси на африканския континент. Но много по-малко страни са готови да обучават африканци в минното дело, инженерните специалности за добив на собствени полезни изкопаеми.

По време на пленарното заседание на Икономическия и хуманитарен форум "Русия — Африка" руският президент Владимир Путин отбеляза, че подготовката на квалифицирани кадри традиционно е област на руско-африканското взаимодействие. Броят на студентите от Африка, които учат в руски университети, нараства всяка година. Днес има почти 35 хиляди от тях.

"Квотата за обучение на африканци за сметка на федералния бюджет за три години се увеличи два и половина пъти и за следващата учебна година ще бъде над 4700 души", каза руският президент.

На дневен ред е и откриването на клонове на водещи руски университети в Африка. "Тясното сътрудничество с африканските учебни заведения се установява и в рамките на Руско-африканския мрежов университет", казва Владимир Путин. - Ще спомена, че в навечерието на нашия форум на 26 юли в Санктпетербургския минен университет беше подписано Споразумение за създаване на руско-африкански консорциум от технически университети "Недрата на Африка", предвиждащо съвместно обучение на специалисти за минерално-суровинния комплекс. Мисля, че това е много важна и интересна посока на взаимодействие".

Руският Президент увери африканските участници във Форума, че Русия продължава да планира да помага на техните държави в развитието на всички нива на образование, да подготвя учители, ментори и технически персонал за училища и училища и да създава съвместни училища.

Докато водещи европейски играчи като Франция са принудени да напуснат африканските страни (например събитията в Нигер се случиха буквално в унисон с работата на срещата на върха в Санкт-Петербург), Русия вече има разбиране с какво ще отиде там.

"Моето поколение задава следните въпроси: не е ясно как се оказва, че Африка, в чиито земи има толкова много ресурси и природата е толкова щедра, където има толкова много вода, слънце и всичко останало, днес е най — бедният континент. Африка е гладуващ континент и нейните държавни глави обикалят света, молейки за милостиня. Има много въпроси без отговор. Днес имаме шанс да изградим нови отношения и се надявам, че това ще послужи, за да дадем на нашите народи по-добро бъдеще".

Срещата на върха в Санкт-Петербург се превърна в платформа, където можете не само да изразите подобни въпроси, но и да получите разбираеми отговори на тях.

ivanov

Related Articles

Leave a Reply

Close
Close

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Close

Close